Polecamy

Jak zacząć grać w polo? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polo to gra elitarna, wywodząca się jeszcze ze starożytności. Jej wiekowa tradycja sprawia, że obowiązują twarde zasady, których trzeba się nauczyć, jeżeli chcesz zająć się tą dyscypliną. Wprowadzamy do gry krok po kroku!

Dwie czteroosobowe drużyny ścierają się w polu o zdobycie punktów. Pierwsze rozgrywki miały odbywać się już w perskim imperium ponad dwa tysiące lat temu. Z grą zetknęli się następnie brytyjscy kolonizatorzy w Indiach. Powracający do Europy żołnierze zapoznali rodaków z podstawami tego sportu. Jakie one są?

Boisko jako równina

Każda równa przestrzeń o wymiarach 270 m × 150 m może posłużyć za teren do gry w polo. Dodatkowym warunkiem jest twarda nawierzchnia, która zapewni wierzchowcom stabilne przemieszczanie się po boisku. Poza tym można grać zarówno w słoneczne, śnieżne, jak i deszczowe dni. 

Bramka ma szerokość ośmiu metrów, ale ze względu na brak poprzeczki ustalana jest wysokość, do jakiej można słupki atakować. Powyższe liczby mogą powodować niemałe zdziwienie. W końcu boisko do piłki nożnej to zaledwie 105 m × 68 m. Oznacza to, że w polo gra się na kilku stadionach piłkarskich. Organizatorzy profesjonalnych rozgrywek coraz częściej wobec tego skłaniają się ku przestrzeniom mniejszym, żeby widz mógł objąć wzrokiem cały teren.

Fundamentalne zasady gry w polo

Bez znajomości tych zasad nie można wyjść na boisko. Pamiętaj zatem, że:

 • każda drużyna składa się z czterech zawodników,
 • drużyny są dwie,
 • celem gry jest wbicie piłki pomiędzy słupki przeciwnika za pomocą malletów (kijków),
 • zwycięzcą jest drużyna, która zdobyła więcej bramek,
 • mecz jest podzielony na fazy,
 • każda faza trwa 7 i pół minuty,
 • po fazie następuje trzyminutowa przerwa,
 • w przerwie należy zmienić konia, 
 • po zdobyciu bramki następuje zmiana miejsc drużyn,
 • mecz jest kontrolowany przez trzech sędziów,
 • sędzia główny wznawia mecz.

Ważne: kije podczas rozgrywki utrzymujemy poniżej ramion. 

Z ilu czakerów składa się mecz?

Nie zaznaczyliśmy powyżej, ile właściwie faz (czakery to profesjonalna nazwa) liczy mecz. Wynika to z faktu, że może ich być od czterech do ośmiu i każda trwa 7,5 min. Liczba czakerów zależy od wagi meczu. Jeżeli jest to towarzyskie spotkanie, to zasadniczo można sobie manipulować czasem gry. 

Układ zawodników na boisku

W polo rozróżniamy cztery pozycje dla zawodników – każdemu przypada zatem nieco inna funkcja w rozgrywce. 

Pierwsza, ofensywna – gracz jest zasadniczo wysunięty do przodu. Przyjmuje podania od towarzyszy, a jego celem jest nacieranie na bramkę rywali.

Druga, wsparcie ofensywne – można to porównać do wsparcia na boisku piłkarskim. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie ataku, ale w razie potrzeby powinien się cofać.

Trzecia, rozgrywający – przynależy najczęściej do najlepszego gracza drużyny, a zarazem jej kapitana. Kontroluje boisko, broni centralnej części swojej strefy. Może zarówno przechodzić do obrony, jak i koordynować lub inicjować atak.

Czwarta, obrońca – to zawodnik wycofany na tyły. Zasada jest tutaj prosta: ponad wszystko nie pozwolić przeciwnikowi zdobyć bramki.

Zdj. główne: Kyle Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Śladami Magellana – żeglarskie rekordy świata
Śladami Magellana – żeglarskie rekordy świata
W 2019 roku Jean-Jacques Savin przepłynął Atlantyk... w beczce. Jakie jeszcze żeglarskie rekordy można pobić, aby przejść do historii?
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Jeszcze do niedawna BNP Paribas znany był głównie ze sponsorowania zawodów tenisowych. Teraz się to zmieni, bowiem jeden z największych banków detalicznych stawia także na golf!
„Lechia najważniejszą sportową wizytówką Gdańska”. Miasto dofinansuje klub ogromną kwotą!
„Lechia najważniejszą sportową wizytówką Gdańska”. Miasto dofinansuje klub ogromną kwotą!
Aż 10 milionów złotych brutto otrzyma KS Lechia Gdańsk od Urzędu Miasta za działania promocyjne na rzecz stolicy województwa pomorskiego. Umowa o współpracy została przedłużona do końca 2021 roku.
Ostatnie wpisy