Jesteś osobą aktywną i często uprawiasz sport? A może trenujesz zawodowo i w ten sposób zarabiasz na życie? Niezależnie od Twojej dyscypliny pomyśl nad ubezpieczeniem, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Dowiedz się, jak je wybrać, co powinno zawierać i na co zwracać uwagę przy kupnie.
Sport to zdrowie – nie da się zaprzeczyć temu, że aktywność fizyczna ma wielce pozytywny wpływ na cały organizm, lecz jednocześnie wiąże się też z pewnym ryzykiem urazów. Im intensywniejsze treningi i im wyższy poziom zaawansowania sportowca, tym większe niebezpieczeństwo różnorakich kontuzji. Mogą one jednak się zdarzyć również zupełnym amatorom, np. podczas górskiej wspinaczki, jazdy na nartach czy w trakcie wycieczki na rowerze.
O ile ryzyko da się zminimalizować dobrą techniką wykonywania ćwiczeń, odpowiednim wyposażeniem i właściwą regeneracją, o tyle nie da się go całkowicie wyeliminować. Dlatego zdecydować warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie dla sportowca. Na czym ono polega?
Polisa dla osób aktywnych i sportowców powinna zapewniać odszkodowanie w razie poważnych kontuzji i urazów. Dzięki temu można utrzymać pieniądze na wykonanie niezbędnych badań, wykupienie sprzętu medycznego czy przeprowadzenie profesjonalnej rehabilitacji. Ubezpieczenie dla sportowców powinno zawierać także NNW, tak aby w razie kontuzji uniemożliwiających dalszą karierę czy przyczyniających się do uszczerbku na zdrowiu bądź jego utraty otrzymać kwotę, która pozwoli na ułożenie sobie życia na nowo.
Innym ważnym elementem ubezpieczenia dla sportowców jest assistance. Świadczenia z tego zakresu zapewnia wszechstronną pomoc w razie wypadku, np. na stoku czy torze. W jego ramach towarzystwo gwarantuje m.in. organizację transportu, wsparcie informacyjne, pomoc psychologa czy innego rodzaju opiekę, np. domową, jeżeli kontuzja uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Na podobnych zasadach działa komunikacyjna polisa assistance, którą znajdziesz i wykupisz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Uprawiając sport – szczególnie dyscypliny drużynowe – istnieje ryzyko wyrządzenia krzywdy nie tylko sobie, ale również innym osobom oraz cudzemu mieniu. Przykładowo, poprzez agresywny wślizg podczas gry w piłkę można złamać komuś nogę, a niefortunne odbicie piłki tenisowej może doprowadzić do zbicia szyby w aucie zaparkowanym nieopodal kortu. Aby w takiej sytuacji nie płacić za szkody z własnej kieszeni, warto wykupić ubezpieczenie sportowe obejmujące OC w życiu prywatnym. Jego warunki przypominają OC dla kierowców, o którym więcej przeczytasz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oplata-oc-po-terminie/.
Podsumowując, ubezpieczenie dla sportowców powinno zawierać:
Jeśli natomiast uprawiasz dyscyplinę, w której używa się drogich akcesoriów, jak np. golf, żeglarstwo, kajakarstwo, rozejrzyj się za polisą obejmującą również ubezpieczenie sprzętu. Dzięki temu w razie jego zniszczenia, zgubienia, kradzieży czy częściowego zepsucia otrzymasz odpowiednie odszkodowanie.
Poszukując ubezpieczenia sportowego, zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy zostało skonstruowane z myślą o Twojej dyscyplinie. To szczególnie istotne w przypadku osób, które uprawiają sporty ekstremalne i o podwyższonym ryzyku, jak np. wspinaczka wysokogórska, narciarstwo, kajakarstwo, wyścigi samochodowe czy kolarstwo.
Tak samo istotna jest suma ubezpieczeniowa – dobierz ją w taki sposób, aby wypłacone odszkodowanie zapewniało pokrycie wszystkich ewentualnych kosztów związanych z kontuzją lub innymi zdarzeniami.
Zdj. główne: Arisa Chattasa/unsplash.com