Squash to sport, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Uznawany jest nawet za ulubioną dyscyplinę pracowników korporacji. Wynika to z faktu, iż jest to niezwykle dynamiczna i szybka gra, która nie wymaga nie lada zwinności i sprytu. Jeszcze do niedawna squash uznawany był za elitarny sport. Obecnie jednak jest on znacznie bardziej przystępny cenowo, co sprawia, że każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Jakie są główne korzyści płynące z gry w squasha?
Squash to sport polegający na odbijaniu niewielkiej piłeczki o ścianę w wyznaczonym polu, które jest ograniczone liniami. Rozgrywka rozpoczyna się od serwisu. Pierwszego serwującego losuje się tutaj poprzez obrót rakiety. W czasie gry zawodnicy odbijają piłkę tak, aby za każdym razem odbiła się ona od przedniej ściany, 1 raz od podłogi. Trwa ona do momentu, w którym któryś z nich odbierze ją w sposób nieprawidłowy lub skutecznie utrudni jej odbiór przeciwnikowi. Rakiety służące do gry w squasha mają owalny kształt. Piłka jest mała i lekka.
Sport ten doskonale kształtuje wytrzymałość organizmu. Regularnie grając w squasha, możemy skutecznie wzmocnić aerobowy system energetyczny. Ten sport to także znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą poprawić swoją kondycję.
Gra w squasha pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Podczas 60-minutowej rozgrywki spalić można aż 1000 kalorii. Co ważne, po tego typu wysiłku, organizm spala je przez kilka godzin po zakończonym meczu.
Pozytywny wpływ na poprawę samopoczucia czyni ze squasha znakomite rozwiązanie dla osób zestresowanych, które w codziennej pracy mierzą się z różnego rodzaju wyzwaniami. To aktywność, która pozwala skutecznie pozbyć się negatywnych emocji, gniewu, czy smutku.
Squash rozwija poczucie pewności siebie. Im dłużej uprawia się ten sport, tym technika gry staje się lepsza, a liczba wygranych pojedynków – większa.
Jest to sport, który doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Dodatkowo wzmacnia on mięśnie oraz w pozytywny sposób wpływa na ukrwienie poszczególnych narządów. Sprawia to, że krew lepiej odprowadza tlen oraz składniki odżywcze do komórek, odbierając produkty przemiany materii.
Squash przyczynia się do poprawy kondycji ruchowej i orientacji w przestrzeni. Wynika to z tego, że podczas rozgrywki ciało musi być perfekcyjnie skoordynowane, a wzrok – skierowany na niezwykle szybką, niewielką piłeczkę.
Tego typu aktywność znakomicie rozwija zwinność. Podczas gry w squasha, zawodnik musi bardzo szybko zmieniać kierunek ruchu i zatrzymywać się. Niezbędna jest tutaj umiejętność ekspresowego startu oraz stosownego ustawienia się w kierunku lecącej piłki. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w squashu jest takie jej zagranie w stosowne miejsce na korcie, by przeciwnik nie był w stanie jej odebrać.
Regularne rozgrywki w squasha zwiększają elastyczność ciała. Związane jest to z tym że sport ten wymaga intensywnej pracy mięśni, ścięgien, więzadeł oraz stawów. Wypracowana podczas wielu rozgrywek gibkość zapewnia szybkie poruszanie się po boisku oraz poprawne zagrania piłeczki. Elastyczność pozwala natomiast oszczędzać energię podczas meczu i zachowywać ją na później.
Squash prowadzi też do poprawy koncentracji. Podczas meczu zawodnik musi bowiem przez cały czas obserwować zarówno przeciwnika, jak i piłeczkę. W czasie gry umysł intensywnie pracuje, otrzymując na bieżąco informacje od narządów równowagi, wzroku oraz słuchu, co pozwala na oddanie skutecznego uderzenia i odpowiednie ustawienie się na korcie.
Wiedzieliście, że squash na tle innych dyscyplin ma znacznie więcej zalet?! Badanie zlecone przez Forbes’a ustaliły,…
Opublikowany przez Squash Space Środa, 14 stycznia 2015
Zdjęcie wyróżniające: Freepik