Polecamy

Co zrobić, gdy e-recepta straciła ważność?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

E-recepta, podobnie jak jej papierowy odpowiednik, posiada ustalony czas, w którym można ją zrealizować. Co robić, gdy to się stanie?

Kiedy mija ważność e-recepty?

Ważność e-recepty jest porównywalna do tej, którą posiadają recepty papierowe. Zazwyczaj pacjent ma obowiązek zrealizować ją w przeciągu miesiąca od momentu jej wystawienia po konsultacji lub e-konsultacji przez platformy typu https://receptomat.pl/. Jednakże czas ten może ulec zmianie w zależności od typu przepisywanego medykamentu oraz zaleceń leczniczych. Lekarz może określić późniejszy termin realizacji e-recepty, co pozwala na zakup leku w przeciągu 30 dni licząc od tej nowej daty. Istnieją jednak medykamenty, dla których okres ważności e-recepty jest inny niż standardowy. Przykładowo, e-recepta na antybiotyki jest ważna tylko przez tydzień, podczas gdy na leki immunologiczne czas ten wydłuża się do 120 dni.

Dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi istnieje możliwość otrzymania e-recepty przewidzianej na cały rok terapii, co oznacza, że jest ona ważna przez 365 dni od daty wystawienia. Warto jednak pamiętać, że pierwsze opakowanie leku należy nabyć w ciągu pierwszych 30 dni. Dodatkowo istnieje opcja zakupu leków na maksymalnie pół roku terapii za jednym razem.

Jak sprawdzić, czy e-recepta jest ważna?

Sprawdzenie ważności e-recepty jest procesem prostym. Po zalogowaniu się na stronie pacjent.gov.pl należy zwrócić uwagę na daty, które są kluczowe dla określenia terminu ważności. Data wystawienia to dzień, w którym pacjent otrzymał e-receptę. W sytuacji, gdy lekarz nie wypełnił pola z datą realizacji, recepta zachowuje ważność przez okres 30 dni licząc od dnia wystawienia.

Jeśli w polu daty realizacji widnieje konkretna data, poprzedzona słowem „od”, wówczas 30-dniowy okres ważności liczy się od tego dnia. W przypadku e-recept przewidzianych do realizacji przez rok, w polu daty realizacji pojawi się data dokładnie roczna od momentu wystawienia, co oznacza, że do tego dnia należy zrealizować przepisane leki.

Co można zrobić, gdy e-recepta straciła ważność?

Jeśli termin ważności e-recepty minął, nie jest już możliwe jej zrealizowanie w aptece. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem, który wystawił receptę, aby mógł on zaktualizować jej termin. E-recepty wyróżniają się tym, że nie trzeba ich odbierać osobiście – wystarczy otrzymać kod dostępu przez SMS lub e-mail. Aby otrzymać e-receptę w ten sposób, należy wcześniej ustalić szczegóły z lekarzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sponsoring tytularny polskich obiektów sportowych – niewykorzystany potencjał marketingowy i biznesowy
Sponsoring tytularny polskich obiektów sportowych – niewykorzystany potencjał marketingowy i biznesowy
Rynek marketingu i sponsoringu sportowego jest w Polsce wciąż stosunkowo nowy i nie zawsze realizuje swoje pełne możliwości.
Wzmocnij mięśnie nóg w pracy – ćwiczenia biurowe na nogi
Wzmocnij mięśnie nóg w pracy – ćwiczenia biurowe na nogi
Mięśnie nóg z powodzeniem można trenować podczas siedzenia za biurkiem. Wypróbuj sprawdzone sposoby na wzmocnienie kończyn!
Jak aktywnie trenować w outdoorze?
Jak aktywnie trenować w outdoorze?
Dowiedz się, jak trenować w outdoorze zimą, aby w pełni czerpać korzyści z treningu.
Ostatnie wpisy