Zakup konia to droga przyjemność, na którą pozwolić mogą sobie wyłącznie nieliczni. Ceny zwierząt pełnej krwi sięgać mogą bowiem niekiedy nawet setek milionów dolarów. Co wpływa na cenę koni? Jakie są najdroższe na świecie rasy i okazy?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wymagania jakościowe uzależnione są od ich przeznaczenia. Będą one inne w przypadku zwierząt uczestniczących w zawodach sportowych, partycypujących w wystawach czy pracujących. Wyróżnić można 6 głównych kryteriów, które wpływają na koszt konia jeździeckiego. Zaliczają się do nich: rasa oraz pochodzenie (kluczową kwestię odgrywa obecność w rodowodzie sławnych przodków), sukcesy osiągnięte w konkursach, czystość rasy, status właściciela (indywidualny lub stadnina koni), wiek oraz wskaźniki oceny (są to: wydajność, jakość potomstwa oraz kompleksowa ocena pochodzenia, pomiarów i typowości). Za dokonywanie oceny wartości koni odpowiadają upoważnieni eksperci oraz organizacje ekspertów.
W ocenie koni kluczową rolę odgrywa ich rasa. Najdroższą z nich jest koń pełnej krwi angielskiej. Rasa ta wywodzi się z Anglii i jest jedną z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Potocznie jest ona nazywana „folblutem”. Zwierzęta tej rasy uznawane są za najszybsze na świecie. Obecnie hoduje się je głównie w Anglii, Francji, Japonii, Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych.
Co warto wiedzieć na temat koni pełnej krwi angielskiej? Charakteryzują się one sierścią o krótkim włosiu, długimi kończynami, małą lub średnią, suchą głową o prostym profilu, skośnie położoną łopatką pozwalającą na osiąganie dużych prędkości w galopie, długimi, elastycznymi pęcinami, wysokością w kłębie na poziomie 150-170 centymetrów oraz lekką budową ciała. Ich umaszczenie najczęściej określa się jako gniade lub kasztanowe.
Opublikowany przez Martę Barbuzińską Wtorek, 22 września 2020
Drugą z kolei najdroższą rasą koni jest koń czystej krwi arabskiej. To jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Zwierzęta te po raz pierwszy pojawiły się na Półwyspie Arabskim około 2500 lat temu. Konie arabskie są niewymagające w hodowli, wytrzymałe i szybkie w galopie. Znakomicie radzą sobie na długich dystansach. To rasa niezwykle wrażliwa, przywiązana do właściciela, posłuszna, o żywym temperamencie.
Konie czystej krwi arabskiej mają lekką budowę ciała, z małą, suchą głową o profilu prostym lub wklęsłym, długą szyją, suchymi nogami, krótkim, poziomym zadem, wysoko osadzonym ogonem, twardymi, wytrzymałymi kopytami oraz wysokością na poziomie 145-155 centymetrów. Jeżeli chodzi o umaszczenie, najczęściej do czynienia mamy ze zwierzętami kasztanowatymi, gniadymi oraz siwymi. Galop tych koni jest szybki, kłus – szlachetny, stęp – krótki, a chód – lekki.
Ogier Czystej krwi Arabskiej 🙂
Opublikowany przez Konie Arabskie Niedziela, 11 listopada 2012
Do najdroższych koni na świecie zaliczają się również konie fryzyjskie. Jest to rasa koni zimnokrwistych, która wywodzi się z historycznej krainy Fryzji (tereny dzisiejszej Holandii). Średni wzrost ich przedstawicieli wynosi około 155-160 centymetrów. Koń fryzyjski ma długą głowę, duże oczy, małe uszy z nachylonymi ku sobie końcami, profil prosty lub lekko szczupaczy, długą, dobrze umięśnioną, wysoko osadzoną szyję, proste kończyny przednie z pęciną nachyloną do podłoża pod kątem 45 stopni oraz kończyny tylne z długim udem i pęciną nachyloną do podłoża pod kątem 55 stopni. Stęp tych koni jest silny i sprężysty, kłus zamaszysty, a galop – rytmiczny. Przedstawiciele rasy fryzyjskiej bardzo chętnie współpracują z człowiekiem i potrafią obdarzyć zaufaniem. Jeżeli chodzi o umaszczenie, występuje tutaj wyłącznie odmiana kara.
Hidalga R. 😍🥰
📷 Aleksandra MortaOpublikowany przez Stajnia Imperial Konie Fryzyjskie Poniedziałek, 28 września 2020
Na liście najdroższych koni na świecie znajdziemy również kłusaka orłowskiego, Appaloosa, Clydesdale’a, Sorraia, Morgana, Mustanga oraz kłusaka amerykańskiego (inaczej standardbred).
Zdjęcie wyróżniające: Freepik