Polecamy

Niski poziom cukru we krwi, czyli co warto wiedzieć o hipoglikemii?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie, które objawia się obniżeniem stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg /dl (3,9 mmol/l). To niebezpieczny stan, który zagraża zdrowiu człowieka. Dlatego nie powinno się lekceważyć sytuacji, kiedy hipoglikemia wystąpi. Poznaj najczęstsze przyczyny hipoglikemii, jak i jej objawy. Przekonaj się, że dbanie o zdrowie może być proste i łatwe! Dlatego już dziś zadbaj o zdrowy styl życia!

Co warto wiedzieć o hipoglikemii?

Niedocukrzenie to spadek stężenia glukozy we krwi poniżej 3,9 mmol/l, czyli 70 mg /dl. Są to wartości umowne, ponieważ objawy z nimi związane mogą pojawić się jeszcze przed przekroczeniem wspomnianych wartości granicznych. Jest to szczególnie widoczne u osób zmagających się z cukrzycą typu pierwszego, jeśli choroba trwa już dłuższy czas. Uważa się jednocześnie, że hipoglikemia to stan zagrażający zdrowiu i życiu człowieka. Oznacza to, że objawów i problemów zdrowotnych związanych z poziomem cukru we krwi nie należy lekceważyć. Szereg ważnych informacji dotyczących hipoglikemii można znaleźć na stronie: https://www.lightbox.pl/blog/hipoglikemia-co-trzeba-wiedziec-na-jej-temat.

W przypadku pojawienia się hipoglikemii ludzkie ciało reaguje, gdyż organizm uruchamia mechanizmy obronne. Polegają one na wydzielaniu hormonów działających antagonistycznie do insuliny. Mimo to niski poziom cukru może doprowadzić do zaburzeń pracy mózgu lub nieodwracalnych uszkodzeń, ponieważ organ ten potrzebuje minimum 100 mg glukozy na dobę. Sprawia to, że w momencie spadku glukozy należy szybko i skutecznie zareagować. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak należy postępować w przypadku pojawienia się hipoglikemii. W momencie pojawienia się łagodnej hipoglikemii można samodzielnie zareagować, jednak w przypadku ciężkiej hipoglikemii konieczna będzie pomoc drugiej osoby. 

Hipoglikemia – przyczyny i objawy

W wielu przypadkach hipoglikemia dotyczy osób chorujących na cukrzycę, ale nie tylko. Niedocukrzenie może być spowodowane również wieloma innymi czynnikami, mianowicie: chorobami wątroby lub nerek, resekcją żołądka lub jelita cienkiego, zaburzeniami odżywiania, intensywnym wysiłkiem fizycznym, spożyciem dużych ilości alkoholu (szczególnie na pusty żołądek), spożyciem posiłku z dużą ilością cukru, zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub w wyniku nadprodukcji insuliny. Objawy hipoglikemii pojawiają się także u osób przyjmujących insulinę, gdy spożyją oni posiłek o zbyt niskiej kaloryczności lub w momencie przyjęcia zbyt dużej dawki insuliny. Objawy te widoczne są również w momencie wstrzyknięcia insuliny bez wcześniejszego zjedzenia posiłku. Warto zauważyć, że dość częstą przyczyną niedocukrzenia w przypadku cukrzyków leczonych insuliną jest spożycie alkoholu lub intensywna aktywność fizyczna

Wyróżnia się niedocukrzenie jatrogenne, czyli egzogenne. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez intensywny wysiłek fizyczny oraz niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe. Przyczyną jatrogennej hipoglikemii jest także głodzenie i spożycie alkoholu. Hipoglikemia głodowa to stan, kiedy zostaje zaburzona homeostaza w organizmie. Wynika ona z braku równowagi pomiędzy tkankowym zużyciem glukozy, a jej produkcją w wątrobie. To problem zdrowotny, który pojawia się w momencie: niewydolności wątroby, choroby Addisona, przebiegu niedoczynności przysadki mózgowej i wielu innych. Natomiast niedocukrzenie reaktywne to hipoglikemia po posiłku.

Warto zauważyć, że szereg czynników sprzyjających hipoglikemii można eliminować. Należy jednak obserwować własne ciało, jak i znać dobre praktyki żywieniowe. Przydatna może okazać się także znajomość objawów hipoglikemii, ponieważ unormowane stężenie cukru we krwi jest bardzo istotne dla ludzkiego ciała. Objawy niedocukrzenia to między innymi: nerwowość, bladość skóry, kołatanie serca, drżenie rąk, osłabienie, wzmożona potliwość, uczucie niepokoju, poszerzone źrenice, wzrost ciśnienia krwi oraz niepohamowany apetyt, czyli tak zwany „Wilczy głód”. To najczęstsze objawy, których nie należy lekceważyć. W przypadku ich zbagatelizowania mogą pojawić się również: zaburzenia równowagi, splątanie, zaburzenia koncentracji, drgawki, zaburzenia świadomości i szereg innych. W ciężkich przypadkach niedocukrzenia może dojść do utraty przytomności, jak i śpiączki cukrzycowej.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi – zadbaj już dziś!

Zdrowe odżywianie, czyli dobrze zbilansowane posiłki dobrane do stylu życia oraz problemów zdrowotnych są ważne dla zachowania właściwego stężenia glukozy we krwi. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach mogą pojawić się wspomniane objawy niedocukrzenia. Wtedy warto szybko zareagować i sięgnąć po 15 gramów glukozy. Wspomniana dawka glukozy to między innymi: kostka cukru, słodki napój lub sporządzony roztwór glukozy. Po upływie 15 minut objawy powinny ustąpić, gdy tak się nie stanie należy przyjąć kolejną dawkę – 15 gramów glukozy. Pragnąc uniknąć kolejnego spadku cukru należy zjeść posiłek, który składa się z węglowodanów złożonych. W przypadku ciężkiej glukozy konieczne może okazać się dożylne podanie produktów leczniczych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suples, Nelson i cała reszta – poznaj najskuteczniejsze techniki zapaśnicze!
Suples, Nelson i cała reszta – poznaj najskuteczniejsze techniki zapaśnicze!
Interesujesz się zapasami? Oto kilka najskuteczniejszych technik, które nawet nowicjusz będzie w stanie wykonać!
Budowa pola golfowego – poradnik dla inwestorów
Budowa pola golfowego – poradnik dla inwestorów
Planujesz budowę pola golfowego? Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę!
Jak ustawić wiązania narciarskie?
Jak ustawić wiązania narciarskie?
Prawidłowe ustawienie wiązań narciarskich zapewni Ci komfortową i bezpieczną jazdę. Z naszym poradnikiem bez trudu wykonasz to zadanie. Dowiedz się więcej!
Ostatnie wpisy