Polecamy

Jazda z klasą – jak na przestrzeni lat ewoluował ubiór jeździecki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dress code wśród miłośników koni diametralnie zmienił się od początku XX wieku. Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian wprowadziła twórczyni francuskiego domu mody Coco Chanel.

Tradycyjny strój

Ubiór jeździecki składa się z kilku podstawowych elementów, które mają zapewniać zawodnikowi komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Do tradycyjnego zestawu zalicza się bryczesy, czyli specjalne spodnie z małą liczbą szwów, które zapewniają swobodę ruchu. Klasyczne spodnie początkowo przysługiwały tylko mężczyznom, gdyż kobiety musiały poruszać się w sukniach i ciasno zapiętych gorsetach.

Drugim elementem była górna część stroju. Elegancka bluzka lub koszula stanowiły podstawę w męskiej stylizacji, której wierzch dopełniała jeździecka marynarka lub frak. Ważną częścią stroju były również wysokie, skórzane buty, które pomagają utrzymać stopy w strzemionach oraz stabilizują ułożenie nogi.

Ostatnią częścią jeździeckiego stroju jest nakrycie głowy. W tradycyjnej wersji był to melonik lub kapelusz, który mogły nosić także panie. Wraz z rozwojem technologii i samej dyscypliny powstały specjalne kaski, które chroniły zawodnika przed urazami głowy.

Wciąż czekam na komentarze pod wcześniejszym postem 🙁 :/
Myślę, że się pojawią 🙂 A teraz mała lekcja dla początkujących : „UBIÓR JEŹDŹCA ” 😀 😀 😉

Opublikowany przez Jedno słowo- Konie Niedziela, 22 czerwca 2014

Emancypacja kobiet

W latach 20. XX wieku zaczął rozwijać się ruch emancypacji kobiet, który znacznie wpłynął na zmiany w ubiorze zawodniczek. Kluczową rolę odegrała w tej kwestii między innymi Gabrielle Chanel. Do początku XX wieku jedynym elementem ułatwiającym kobietom komfort jazdy było damskie siodło, które dzięki swojej budowie pozwalało zawodniczkom na jazdę w sukniach i gorsetach. Gabrielle Chanel jako jedna z pierwszych kobiet zainicjowała zmianę w samej garderobie.

Projektantka mody była miłośniczką koni i sama jeździła konno. Jej miłość do jeździectwa rozpoczęła się wraz ze związkiem z francuskim miliarderem i oficerem kawalerii Étienne Balsanem. Dzięki tej znajomości kobieta miała możliwość regularnie jeździć i poznawać tajniki sportu. Nauczona własnymi doświadczeniami stwierdziła, że wygodne spodnie, koszula i marynarka to strój równie odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet jeżdżących konno. Zaprojektowała bryczesy odpowiednie dla kobiecej budowy ciała, żakiet z baskiną oraz oficerki, które pozwalały na swobodną jazdę.

Choć na początku strój Chanel budził wiele kontrowersji, ostatecznie przyjął się w jeździeckiej społeczności i wpłynął na późniejszy rozwój kariery modowej kobiety.

Lata 60. XX wieku

W połowie XX wieku znacznie wzrosła dostępność do samochodów, dlatego jazda konna stała się formą rekreacji i sportem wyczynowym. W związku z tą zmianą zaczęto przykładać większą uwagę do projektowania i sposobu użytkowania garderoby jeździeckiej. Wśród profesjonalnych zawodników utrzymał się klasyczny zestaw stroju, czyli bryczesy i ciemne marynarki zakładane na białe koszule. Dodatkowym elementem u mężczyzn był krawat, a u kobiet plastron.

U zawodników jeżdżących konno rekreacyjnie zaczęto stawiać na obuwie wykonane z tańszego materiału, na przykład gumy, po to, by maksymalnie zmniejszyć koszty wydawane na wyposażenie i utrzymanie zwierząt. W latach 60. na rynku pojawiły się także nieprzemakalne kurtki dedykowane specjalnie osobom uprawiającym jazdę konną oraz nowy krój spodni jeździeckich, które przypominały te używane do dziś. Bryczesy miały wysoki stan i obcisłe nogawki na całej długości nogi, dzięki czemu idealnie dopasowywały się do ciała zawodnika i pozwalały na swobodną jazdę.

Koniec XX wieku

Lata 90. XX wieku przyniosły kolejną rewolucyjną w jeździectwie zmianę. Zaczęto produkować i używać specjalistyczne kaski, chroniące zawodników przed poważnymi urazami głowy, które były dość częstym elementem sportu. Zamiast tradycyjnych oficerek, na nogach zawodników zaczęły pojawiać się znane do dziś sztyblety i czapsy.

Dodatkową zmianą była także ewolucja kolorystyczna w garderobie jeździeckiej. Zawodnicy nieolimpijskich dyscyplin jazdy konnej zaczęli nosić czerwone wełniane marynarki, które w krótkim czasie zaczęły pojawiać się także w profesjonalnym jeździectwie. Obecnie zawodnicy uprawiający sporty konne mogą nosić kaski oraz stroje w dowolnych kolorach, co sprawia, że jeszcze efektowniej prezentują się podczas jazdy.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe nawyki, które warto wdrożyć przy siedzącym trybie pracy
Zdrowe nawyki, które warto wdrożyć przy siedzącym trybie pracy
Wielogodzinna praca przy biurku znacznie obciąża organizm, mimo że wydaje się wygodna. Warto wiedzieć, jakie nawyki stosować, aby uniknąć dolegliwości bólowych związanych z siedzącym trybem pracy.
Najlepsze sporty dla osób po 60. roku życia
Najlepsze sporty dla osób po 60. roku życia
Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia w każdym wieku, jednak dla osób po 60. roku życia nabiera ona szczególnego znaczenia.
E-sport – branża, w którą opłaca się inwestować
E-sport – branża, w którą opłaca się inwestować
E-sport to branża, która nawet w czasach pandemii nie zwalnia, a wręcz przeciwnie – należy do grona tych, które na tej sytuacji zyskują. Sprawdź, czy warto inwestować w e-sport.
Ostatnie wpisy