Polecamy

Jak przebiegają prestiżowe aukcje koni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym ze sposobów na nabycie konia jest zakupienie go za pośrednictwem aukcji. Jak krok po kroku przebiegają tego typu prestiżowe wydarzenia? Z jakiego rodzaju aukcjami koni mamy do czynienia w naszym kraju?

Pride of Poland – coroczna aukcja koni arabskich

Omawiając zagadnienie, jakim są aukcje koni, nie sposób nie wspomnieć o Pride of Poland, czyli corocznej aukcji koni arabskich, która odbywa się w Janowie Podlaskim. W jej trakcie licytowane są konie ze stadnin koni w Janowie Podlaskim oraz Michałowie, ze Stada Ogierów Białka i z prywatnych stadnin. Pierwsza aukcja koni w Janowie Podlaskim odbyła się w 1970 roku. Od 2001 nosi ona nazwę Pride of Poland.

Najwyższe ceny koni osiągano tam w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Godnymi uwagi rekordami cenowymi są między innymi ogier El Paso sprzedany za 1 000 000 dolarów czy ogier Bandos, którego cena osiągnęła 806 000 dolarów. W 2007 roku klacz Pieta została sprzedana za 300 000 euro. Kupcem była Shirley Watts – żona perkusisty słynnego zespołu The Rolling Stones. Klacz Zulejka została wówczas sprzedana za 205 000 euro, a Altona – za 180 000 euro. Trafiły one do Belgii. Roczne wpływy z aukcji koni Pride of Poland w latach 2003–2007 wyniosły około 1 000 000 euro.

Niezwykle ważną datą w historii Pride of Poland był 10 sierpnia 2008 roku. Wtedy to, w czasie 39 aukcji, na sprzedaż zostało wystawione 37 klaczy, w tym 13-letnia Kwestura pochodząca z hodowli SK Michałów, która została sprzedana za 1 125 000 euro. To najwyższa cena, jaką udało się kiedykolwiek osiągnąć za konia w Janowie Podlaskim. Klacz nabył biznesmen z Bliskiego Wschodu.

Równie rekordowa była edycja odbywająca się w 2015 roku, kiedy to klacz Pepita została sprzedana za 1 400 000 euro. Przez wiele lat organizatorem aukcji Pride of Poland była firma Polturf zajmująca się pośrednictwem w handlu końmi. Od 2016 roku funkcję tę pełnią Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podczas pierwszej organizowanej przez nie aukcji udało się sprzedać konie za łączną kwotę 1 271 000 euro.

W 2019 roku miała miejsce jubileuszowa, 50 aukcja Pride of Poland. Najwyższą cenę – 400 000 euro – uzyskała wówczas klacz Galerida pochodząca z hodowli SK Michałów. Klacz Potentilla z SK Janów Podlaski została natomiast sprzedana za 215 000 euro. Jeżeli chodzi o Pride of Poland 2020, za najwyższą kwotę – 1 250 000 euro – została wylicytowana klacz Perfinka pochodząca z hodowli SK Białka.

Aukcje koni – najważniejsze zasady

Organizator tego typu wydarzenia kieruje do określonego grona adresatów zaproszenia do składania ofert, które dotyczą proponowanej umowy. Spośród nich wybiera tą, która jest najkorzystniejsza. Organizatorem aukcji może być zarówno podmiot zainteresowany zawarciem umowy, czyli obecny właściciel koni, jak i przedsiębiorca, który zajmuje się prowadzeniem aukcji.

Organizator aukcji ma prawo zastrzec, że – aby móc wziąć w niej udział – należy wpłacić wadium, czyli stosowną kwotę pieniężną na zabezpieczenie. Upoważnia ono do wzięcia udziału w licytacji każdego konia i jest jednoznaczne z akceptacją warunków umowy. Wpłacone wadium jest zaliczane na poczet ceny zakupu konia. Uczestnikom aukcji, których oferty nie zostały wybrane, wadium jest zwracane.

Zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym w sytuacji, w której uczestnik aukcji uchylać się będzie od zawarcia umowy, organizator ma prawo zachować wadium. Gdy to organizator aukcji uchyla się od zawarcia umowy, uczestnik, którego oferta została wybrana, ma prawo zażądać naprawienia szkody lub zapłaty podwójnego wadium.

Aukcje koni są prowadzone systemem przetargu ofert. Dla wydarzeń tego typu określa się minimalne postąpienie, czyli kwotę, o którą można przebić poprzednika. Sprzedaż konia następuje z chwilą przybicia.

Na zdjęciu wyróżniającym: Horse Auction World Trade Center; foto: Anshad C P, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dostarczać organizmowi niezbędne składniki?
Jak dostarczać organizmowi niezbędne składniki?
Dowiedz się, jak prawidłowo ułożyć swoją dietę oraz jakie suplementy stosować, aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki.
Czy na wyścigach konnych można dorobić się fortuny?
Czy na wyścigach konnych można dorobić się fortuny?
Wyniki wyścigów konnych można obstawiać zarówno w stacjonarnych, jak i w wirtualnych salonach bukmacherskich. Sprawdź, ile można zarobić na gonitwach koni!
Jak wykorzystać możliwości projektora 4K w domowym kinie?
Jak wykorzystać możliwości projektora 4K w domowym kinie?
Dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać funkcje projektora 4K do tworzenia niesamowitego doświadczenia kinowego w domu.
Ostatnie wpisy