Polecamy

Czy na wyścigach konnych można dorobić się fortuny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyścigi konne to elitarny sport, który jeszcze do niedawna był zarezerwowany wyłącznie dla przedstawicieli wyższych sfer. W Polsce z roku na rok wyraźnie da się zaobserwować wzrost zainteresowania tą dyscypliną. Jak obstawiać wyścigi konne i ile można w ten sposób zarobić?

Główne zasady wyścigów konnych

Wyścigi konne opierają się o rywalizację dwóch lub większej ilości jeźdźców, którzy dosiadają koni na określonym dystansie, ścigając się na specjalnym torze wyścigowym – hipodromie. Poszczególne gonitwy mogą się różnić od siebie m.in. rodzajem nawierzchni, długością dystansu, rasą koni czy ich chodem. Jak wyglądają zasady wyścigów konnych? Konie startują z boksów, a zwycięża ten, który jako pierwszy przekroczy swoim łbem linię mety.

Poza wyścigami rozgrywanymi na płaskiej powierzchni, możemy mieć do czynienia również z gonitwami z przeszkodami czy tak zwanymi sulkami, czyli pojazdami konnymi, w których konie mogą wyłącznie kłusować. Przed każdym wyścigiem jeździec jest ważony razem z siodłem (w razie konieczności może ono zostać dociążone). Wyjątek stanowią wyścigi z handicapem. Tym, co je wyróżnia, jest to, że konie otrzymują tu dodatkowe obciążenie, w zależności od tego, którą pozycję zajmują w rankingu. Im jest ona wyższa, tym większa ilość ciężarów zostaje doczepiona do siodła.

W wyścigach mogą uczestniczyć konie czystej krwi arabskiej, konie pełnej krwi angielskiej, konie półkrwi arabskiej oraz kłusaki (ich wiek to najczęściej 2 lub 3 lata). Wyróżniamy trzy główne rodzaje gonitw. Pierwszą z nich jest Flat Racing, czyli wyścig po płaskim torze pozbawionym przeszkód. Następny to Jump Racing, czyli gonitwa z przeszkodami na długim dystansie. Ostatnim rodzajem gonitw jest Boxed Racing, która ma postać wyścigów sprinterskich na krótkich dystansach.

Jak obstawiać wyścigi konne?

Wyścigi konne można obstawiać zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez Internet. Wybierając drugie z rozwiązań, w pierwszej kolejności należy zarejestrować konto. To obowiązkowa formalność, którą dopełnia się w przypadku każdego legalnego bukmachera działającego na terenie Polski. Związane z tym wymogi są zapisane w ustawie hazardowej. Rejestracja konta opiera się o uzupełnienie danych osobowych i kontaktowych, zatwierdzenie stosownych zgód i oświadczeń oraz przesłanie skanu dowodu tożsamości.

Po pozytywnej weryfikacji można przejść do obstawiania wyścigów. W pierwszej kolejności wybieramy datę, tor, wyścig, rodzaj zakładu oraz numer konia, którego chcemy wytypować. Zatwierdzamy podane informacje i czekamy na rozegranie gonitwy oraz rozliczenie kuponu. Na stronach internetowych wielu bukmacherów istnieje możliwość oglądania na żywo transmisji z różnych wydarzeń sportowych.

Z jakiego rodzaju zakładami na wyścigi konne możemy mieć do czynienia?

Zakłady na wyścigi konne dzieli się na jedno- oraz wielogonitwowe. Do pierwszej kategorii zaliczają się: zakład zwyczajny (najmniej skomplikowany; opiera się o wytypowanie zwycięzcy gonitwy), zakład porządek (polega na wskazaniu, które z koni zdobędą pierwsze i drugie miejsce; ich kolejność nie ma tutaj znaczenia), zakład dwójka (należy tu wskazać konie, które zajmą dwa pierwsze miejsca, przyporządkowując pierwsze i drugie do wybranego typu), zakład trójka (jest to rozszerzenie zakładu dwójka o trzeciego konia) oraz zakład czwórka (niezbędne jest tu wytypowanie, które konie zajmą pierwsze cztery miejsca).

Jeżeli chodzi natomiast o zakłady wielogonitwowe, są one kombinacją zakładów jednogonitwowych. Dzielą się na zakład dubla, zakład tripla, zakład kwinta oraz zakład septyma. W ofertach popularnych bukmacherów można znaleźć zarówno polskie wyścigi konne, jak i gonitwy odbywające się na torach zagranicznych, między innymi we Francji czy w Szwecji.

Nareszcie❗ Całe środowisko długo na to czekało ❗
Dziś uruchomiona została strona www.trafonline.pl, na której zawierać…

Opublikowany przez Turf Club Polska Sobota, 27 lipca 2019

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oznakowanie transformatorów wpływa na ich efektywność i bezpieczeństwo?
Jak oznakowanie transformatorów wpływa na ich efektywność i bezpieczeństwo?
Oznakowanie transformatorów odgrywa kluczową rolę w poprawie ich wydajności i zapewnia bezpieczeństwo. Poznaj, jak robią to różne rodzaje oznakowań i dlaczego są tak ważne.
Polskie firmy, które zawojowały rynek odzieży sportowej
Polskie firmy, które zawojowały rynek odzieży sportowej
4F, Outhorn, Brubeck - poznaj najpopularniejsze polskie marki odzieży sportowej, które znane są już także poza granicami naszego kraju.
Odkrywaj świat z najlepszym sprzętem turystycznym – poradnik dla aktywnych pracowników
Odkrywaj świat z najlepszym sprzętem turystycznym – poradnik dla aktywnych pracowników
Wyposaż się w wysokiej jakości sprzęt turystyczny i odkrywaj niewiarygodne miejsca na naszej planecie. Poradnik dla aktywnych pracowników szukających przygód.
Ostatnie wpisy