Polecamy

Czarter i leasing jachtów, czyli jak zarabiać na ekskluzywnych łodziach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilkanaście lat temu na zakup pełnomorskiego jachtu – czy to motorowego, czy żaglowego – pozwolić mogli sobie jedynie wybrani. Dzisiaj coraz więcej osób nie tylko się w nie zaopatruje, lecz również na nich zarabia. Z roku na rok rośnie liczba firm czarterowych w Chorwacji i na Karaibach, które na pewny zarobek liczyć mogą przez okrągły rok.

Leasing jachtu

Chorwacja to jeden z najlepszych regionów na czarter jachtów. Wpływ na to ma zarówno sprzyjający klimat, jak i złagodzone przepisy w zakresie rejestracji jachtów. Równie dużą popularnością cieszą się Karaiby. W obu tych miejscach swoje firmy prowadzi spora liczba Polaków.

Jak sfinansować zakup jachtu?

Sposobów na to jest kilka. Najłatwiejszy z nich to wzięcie łodzi w leasing. Warto tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda z firm świadcząca tego typu usługi wymaga od klienta wkładu własnego. Co więcej, istnieje tu możliwość odliczenia VAT-u od kosztów jednostki, a wszelkiego rodzaju opłaty bieżące związane z posiadaniem jachtu można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak krok po kroku wyglądają niezbędne formalności?

W pierwszej kolejności bank dokonuje oceny zdolności kredytowej oraz potencjalnego ryzyka związanego z tego typu inwestycją. Przed złożeniem wniosku warto oszacować opłacalność zakupu i upewnić się, że bieżące spłacanie zobowiązania nie będzie nadmiernie obciążać budżetu. Niezbędne będzie również policzenie kosztów utrzymania wybranej jednostki i sprawdzenie, w jaki sposób (poza czarterami) będzie można zarabiać na jachcie. Jedną z dostępnych możliwości jest udostępnianie powierzchni reklamowej. Najbardziej opłacalny leasing to taki na 4–5 lat. Wówczas liczyć można na najwyższe zarobki. Po tym czasie należy rozważyć zwrot jachtu firmie leasingowej i wzięcie nowego. W ten właśnie sposób działa znacząca część chorwackich firm czarterowych przyciągających miłośników nowych luksusowych łodzi. Leasing jachtów jest usługą, którą znaleźć można w ofercie wielu polskich banków.

Formalności dopełnione – co dalej?

Kolejny etap stanowi podpisanie umowy z firmą czarterową. Zanim to się jednak stanie, warto przeprowadzić szczegółowy rekonesans rynku i skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który pomoże w wyborze łodzi dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta. Największą popularnością w Chorwacji cieszą się jachty o długości około 13–15 metrów, na których pływać może od 8 do 12 osób.

Jak wyglądają przykładowe koszty łodzi tego typu? Model Bavaria S32 od Bavaria Yachtbau to wydatek rzędu 540 000 złotych. Czart nowej łodzi wynosi od 1600 do 3150 euro za 7-dniowy rejs ze Splitu do Dubrovnika. W ciągu 7 miesięcy sezonu jacht zarobić może około 60 000 euro w pierwszym roku użytkowania. Należy tutaj zdawać sobie sprawę, że nie jest to znaczący zwrot inwestycji. Wynika to z kosztów utrzymania łodzi – rejestracji, ubezpieczenia, utrzymania oraz sprzątania. Rocznie kosztować może to nawet 10% jej ceny. Zarządzanie jachtem to natomiast około 20–30% zysku, jaki udało się wypracować. Do tego doliczyć należy koszty regularnych konserwacji, przeglądów oraz bieżących napraw.

Aby jacht mógł na siebie zarabiać, musi być odpowiednio zadbany. Wówczas służyć może nawet przez 20 lat. Warto być tu jednak świadomym tego, że zyski będą stopniowo malały, co związane jest z tym, że wartość łodzi spada z czasem. Kolejną bardzo istotną kwestią jest to, że im dany jacht jest większy, tym wyższe koszty czarteru. Trwający 7 dni rejs łodzią Elan 50 Impression o długości 16 metrów kosztuje w okresie wakacyjnym około 5300–5700 euro.

Równie opłacalną inwestycją może być czarter katamaranów. Niestety łodzie tego typu są znacznie droższe, a wszelkiego rodzaju formalności z nimi związane najlepiej dopełniać za granicą.

„Zarobić na wynajmowaniu łodzi może nawet właściciel jednego jachtu. Jednak żeby utrzymać się z biznesu czarterowego,…

Opublikowany przez News of Business Wtorek, 28 sierpnia 2018

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ZPRP będzie miał nowego prezesa. Henryk Szczepański tymczasowo zastąpił Andrzeja Kraśnickiego
ZPRP będzie miał nowego prezesa. Henryk Szczepański tymczasowo zastąpił Andrzeja Kraśnickiego
Po 15 latach Andrzej Kraśnicki zakończył sprawowanie funkcji Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Do momentu wyboru nowego prezesa jego obowiązki przejmie wieloletni działacz ZPRP, Henryk Szczepański.
Trenerki fitness po siedemdziesiątce – dla nich zegar biologiczny nie istnieje!
Trenerki fitness po siedemdziesiątce – dla nich zegar biologiczny nie istnieje!
Te kobiety udowadniają, że sport nie ma metryki i można zacząć go uprawiać w każdym wieku!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Nie tylko tenis – BNP Paribas rozszerza zakres sponsoringu sportowego!
Jeszcze do niedawna BNP Paribas znany był głównie ze sponsorowania zawodów tenisowych. Teraz się to zmieni, bowiem jeden z największych banków detalicznych stawia także na golf!
Ostatnie wpisy