Polecamy

Zespół cieśni nadgarstka – jakie ćwiczenia pomogą zapobiec niedokrwieniu nerwów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem zespołu cieśni nadgarstka określa się zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego na skutek przewlekłego ucisku. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyja wykonywanie powtarzających się czynności, takich jak wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputera. Jak pokazują wyniki badań, kobiety aż 3 razy częściej niż mężczyźni borykają się z zespołem cieśni nadgarstka.

Główne przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka uznawany jest za chorobę zawodową dotykającą osoby wykonujące monotonne ruchy prostowników i zginaczy nadgarstków. Do kategorii tej zaliczają się między innymi użytkownicy komputerów, pianiści, perkusiści czy tłumacze języka migowego. Przyczynami zespołu cieśni nadgarstka mogą być różnego rodzaju czynniki wywołujące zwężenie, obrzęk lub zatrzymanie płynów w obrębie tunelu nadgarstka. Zalicza się do nich: cukrzycę, otyłość, zmiany hormonalne, niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, alkoholizm czy chorobę Pageta.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

W jaki sposób objawia się zespół cieśni nadgarstka? W początkowym stadium mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi występującymi w nocy. Osoby borykające się z omawianym schorzeniem skarżą się na mrowienie dłoni, które rozciąga się od nadgarstka aż po kciuk. W ciągu dnia jest ono odczuwalne w rejonie palca wskazującego i środkowego, a niekiedy również serdecznego. Ból nadgarstka promieniuje na początku do przedramienia i barku. W kolejnym stadium pojawia się także podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak pisanie na komputerze, zmywanie naczyń czy dźwiganie zakupów. Towarzyszy mu pogorszenie sprawności manualnej podczas wykonywania czynności wymagających precyzji – obierania warzyw lub robienia makijażu. W zaawansowanej fazie zespołu cieśni nadgarstka mamy do czynienia z osłabieniem chwytania, problemami z zaciskaniem pięści oraz wypuszczaniem przedmiotów z rąk. Dodatkowo występować może także drętwienie na obszarze unerwionym przez nerw pośrodkowy.

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – CO TO TAKIEGO? ✊✊✊

👉 Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to grupa objawów związanych z neuropatią…

Opublikowany przez Fizjoterapia Mateusz Grulkowski Środa, 16 grudnia 2020

Ćwiczenia zapobiegawcze

Jak skutecznie ustrzec się przed zespołem cieśni nadgarstka? Przede wszystkim warto zadbać o przyjmowanie prawidłowych pozycji przez ręce, na przykład podczas pracy na komputerze. Podczas pisania na klawiaturze kąt zgięcia ramienia w łokciu powinien wynosić 90 stopni. W czasie korzystania z myszki nadgarstek musi być prosty i powinien leżeć na biurku, możliwie jak najdalej od jego krawędzi. Najlepiej, aby fotel lub krzesło, z którego korzystamy, było wyposażone w podłokietniki. Pomocna może się tutaj okazać także specjalna podkładka pod nadgarstek.

Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka

Co zrobić, jeśli dotknął nas zespół cieśni nadgarstka? Pomocne może być wykonywanie zestawu opisanych poniżej ćwiczeń. Jedno z nich polega na złączeniu dłoni przed klatką piersiową, naciskaniu palcami na końce palców i przechylaniu rąk w prawo i w lewo. Kolejnym ćwiczeniem jest podniesienie rąk do góry, zaciśnięcie pięści i rozsuwanie palców. Następna propozycja to połączenie dłoni i stopniowe odsuwanie od siebie palców – zaczynamy od małych. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka sprawdza się także ćwiczenie polegające na wyciągnięciu rąk do przodu i obracanie przedramion na boki oraz do środka. Można także przycisnąć łokcie do boków, skierować dłonie do przodu i stopniowo zginać oraz prostować palce. Każde z ćwiczeń należy powtórzyć 5 razy.

Operacja na zespół cieśni nadgarstka

Jeżeli wymienione powyżej ćwiczenia okażą się nieskuteczne, niezbędna będzie operacja cieśni nadgarstka. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i ma na celu zlikwidowanie przyczyny ucisku. Operację przeprowadza się z wykorzystaniem metody klasycznej lub endoskopowej.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sponsoring tytularny polskich obiektów sportowych – niewykorzystany potencjał marketingowy i biznesowy
Sponsoring tytularny polskich obiektów sportowych – niewykorzystany potencjał marketingowy i biznesowy
Rynek marketingu i sponsoringu sportowego jest w Polsce wciąż stosunkowo nowy i nie zawsze realizuje swoje pełne możliwości.
Liga miliarderów. Ile warte są największe kluby NBA?
Liga miliarderów. Ile warte są największe kluby NBA?
Dowiedz się, ile warte są kluby NBA - najlepszej koszykarskiej ligi świata, która nieprzypadkowo nazywana jest ligą krezusów albo miliarderów.
Głowa pracuje, ciało trenuje – o zaletach trenażera biurowego
Głowa pracuje, ciało trenuje – o zaletach trenażera biurowego
Sprawdź, jak działają biurowery, jakie są zalety ćwiczeń w pracy i w jaki sposób dobrać idealne urządzenie do potrzeb Twojej firmy!
Ostatnie wpisy