Polecamy

Ściskacz do rąk – sposób na zachowanie pełnej sprawności nadgarstków i dłoni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ściskacze do rąk to popularne wielofunkcyjne akcesoria sportowe. Mogą służyć zarówno do ćwiczenia dłoni, nadgarstków oraz przedramion, jak i rozładowania napięcia w czasie pracy czy nauki. Jak dokładnie działają ściskacze i z jakimi rodzajami możemy mieć do czynienia? Czym kierować się przy ich wyborze?

Ściskacz do rąk – co to takiego?

Ściskacz do rąk, mimo prostej, niepozornej konstrukcji, jest narzędziem niezwykle przydatnym. Składa się z metalowych prętów z oplotami z tworzywa lub pianki oraz regulowanej sprężyny, która odpowiada za opór. Ściskacz stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wzmocnieniu mięśni przedramion oraz udoskonaleniu chwytu. Dotyczy to m.in. miłośników wspinaczki. W sporcie tym silne dłonie oraz ręce odgrywają niezwykle istotną rolę.

Równie często sięgają po niego osoby po urazach dłoni, które przez dłuższy czas miały ją unieruchomioną, oraz te, które przeszły zabieg chirurgiczny. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie ściskacz do rąk dający nieco mniejszy opór. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby po gadżet ten sięgnąć w celu rozładowania codziennego napięcia.

Ściskacze do rąk i ich rodzaje

Pierwsze z dostępnych na rynku rozwiązań to klasyczne ściskacze sprężynowe, które służą do treningu mięśni przedramion. Wykorzystywane są przez osoby trenujące sporty, takie jak kalistenika czy tenis ziemny, gdzie kluczową kwestią jest mocny chwyt. Są również ściskacze antystresowe. Najczęściej mają kształt piłeczki wykonanej z tworzywa sztucznego. Akcesoria tego typu są giętkie i mogą się różnić od siebie twardością. Dobrze sprawdzają się u osób chcących wrócić do pełnej sprawności po przebytej kontuzji.

Ciekawą propozycją są również ściskacze z licznikiem, który – jak sama nazwa wskazuje – zlicza ilość wykonanych powtórzeń, pozwalając na pełną kontrolę przeprowadzanego treningu. Inne z dostępnych rozwiązań to ściskacz do treningu palców. Od klasycznych modeli różni się tym, że zamiast rozłożenia siły palców na dany element, ma przyciski na poszczególne palce. Taki ściskacz najczęściej wykorzystywany jest w rehabilitacji.

Jak wybrać idealny ściskacz do rąk?

Czym kierować się przy wyborze gadżetu sportowego, jakim jest ściskacz do rąk? Jeżeli chodzi o cenę, najczęściej nie przekracza ona kilkudziesięciu złotych. Najmniej zapłacimy za rekreacyjne ściskacze antystresowe. Aby mieć pewność, że akcesorium to posłuży nam przez długi czas i będzie bezpieczne oraz wygodne w użytkowaniu, warto postawić na produkt od renomowanego, cenionego producenta. Bardzo ważnym parametrem każdego ściskacza do rąk jest stawiany przez nich opór. O pomoc w jego wyborze warto poprosić trenera personalnego lub rehabilitanta.

Niezwykle ważne jest to, aby ściskacz został dopasowany do indywidualnych możliwości danej osoby. W przypadku profesjonalnych produktów, na ich opakowaniu można znaleźć informację na temat tego, z jaką siłą (wyrażana jest ona w kilogramach) należy ściskać dany przyrząd. Przed zakupem ściskacza warto upewnić się, że ma możliwość regulacji. Dzięki temu może z niego korzystać kilka osób. Ściskacze mogą mieć różnego rodzaju elementy dodatkowe, takie jak wspomniany powyżej licznik.

Prawidłowy trening z użyciem ściskacza

Ściskacze do rąk służą głównie do ćwiczenia nadgarstków i mięśni przedramion. Odgrywają istotną rolę m.in. podczas wyciskania sztangi na ławeczce w pozycji leżącej czy uginania ramion z hantlami. Wzmacniając te mięśnie osoba ćwicząca zyskuje możliwość optymalnej stabilizacji ciężaru, zmniejszając w ten sposób ryzyko kontuzji czy przeciążenia.

Foto wyróżniające: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Pomocny 08.07.2022

    Miałem już sporo tych sprzętów i zdecydowanie najlepiej mi się ćwiczy takimi co mają piankowe uchwyty. Te z regulacją są też dobre ale mogą łatwiej się uszkodzić. Te z tworzywa znowu hałasują i bolą dłonie. Najlepsze jak mają piankowe uchwyty i samą sprężynę.

Rekomendowane
Prawo i sport: Czy sponsoring sportowy można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Prawo i sport: Czy sponsoring sportowy można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Obowiązujące regulacje pozwalają na zaliczenie sponsoringu do grupy ponoszonych przez sponsora kosztów przychodów.
Prestiż i wielkie pieniądze – oto najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie!
Prestiż i wielkie pieniądze – oto najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie!
Na cichych polach golfowych panują wielkie emocje w walce o sławę, uznanie i miliony dolarów. Sprawdziliśmy, ile można na nich zarobić!
Poduszka finansowa dla Wisły Kraków – ORLEN OIL sponsorem strategicznym zasłużonego klubu!
Poduszka finansowa dla Wisły Kraków – ORLEN OIL sponsorem strategicznym zasłużonego klubu!
Spółka ORLEN OIL została w tym miesiącu nowym sponsorem strategicznym Wisły Kraków. Umowa zacznie obowiązywać od sezonu 2021/22. „ORLEN OIL to spółka zakorzeniona w Krakowie i wsparcie klubu piłkarskiego w tym mieście uzupełnia prowadzone działania sponsoringowe” - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN
Tagi
Ostatnie wpisy